BİLGELİKYOLU

Sevgiye ve Bilgiye sınır yoktur

YAŞADIĞINIZ HER GÜNDEN HAYATA DAİR BİR DERS ALIN

yasam1

Bazen birileri hayatınıza girer ve onların orada olmalarının, sizin bazı amaçlarınıza hizmet etmeleri, size ders vermeleri veya kim olduğunuz ya da kim olmak istediğiniz konusunda size yardım etmeleri demek olduğunu kesinlikle bilirsiniz.

Bu kişilerin kim olabileceklerini asla bilemezsiniz – bir oda arkadaşı, bir profesör, bir arkadaş, bir sevgili ya da tamamen yabancı biri – ama gözleriniz onlarla kilitlendiğinde, işte o an hayatınızı çok derin bir şekilde etkileyeceklerini bilirsiniz.

Bazen, başınıza gelen şeyler ilk başta korkunç, acı verici ve adaletsizce görünebilir ama sonraları aksine o engelleri aşmadan potansiyelinizin, gücünüzün, iradenizin ve yüreğinizin asla farkına varamayacağınızı anlarsınız.

Hastalık, yaralanma, aşk, gerçek mükemmelliğin kayıp anları ve aptallıklar, hepsi sizin ruhunuzun sınırlarını test etmek için vardır. Bu küçük testler olmaksızın, her ne olursa olsunlar, hayat hiçbir yere varamayan, pürüzsüzce asfaltlanmış düz, yavan bir yol gibi olurdu. Güvenli ve rahat; ama aptalca ve tamamen anlamsız.

Tanıştığınız, hayatınızı etkileyen insanlar, tecrübe ettiğiniz başarı ve çöküşler, kim olduğunuzu ve kim olacağınızı bulmanıza yardımcı olurlar. Kötü tecrübelerden bile bir şeyler öğrenilebilir. Aslında, bazen onlar en önemlileridir.

Eğer birileri sizi severse, karşılığında onlara hangi şekilde yapabiliyorsanız sevgi verin, sadece sizi sevdikleri için değil aynı zamanda size sevmeyi ve kalbinizi ve gözünüzü nasıl açabileceğinizi öğrettikleri için. Eğer birileri sizi incitirse, aldatırsa ya da kalbinizi kırarsa, onları affedin, size, güveni ve kalbinizi kimlere açacağınıza dikkat etmenin önemini öğrettikleri için.

Her gününüzü önemseyin. Her anın değerini bilin ve onu bir daha asla yaşayamayacağınız için o anlardan alabileceğiniz her şeyi alın. Daha önce hiç konuşmadığınız insanlarla konuşun ve onların söylediklerini dinleyin!

Aşık olmanıza izin verin, kendinizi serbest bırakın ve görüşlerinizi yükseltin. Başınızı dik tutun; çünkü her türlü hakka sahipsiniz. Kendinize önemli bir kişi olduğunuzu söyleyin ve kendinize inanın; çünkü eğer siz kendinize inanmazsanız başkalarının size inanması güç olacaktır. Hayatınızda istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz. Kendi hayatınızı yaratın ve daha sonra dışarı çıkıp hiç pişmanlık duymadan yaşayın! Ve eğer birilerini severseniz bunu onlara söyleyin; çünkü yarının neler sakladığını asla bilemezsiniz.

Yaşadığınız her günden hayata dair bir ders alın! Bugün; dün için endişelendiğiniz yarındır. Buna değer miydi?

Sharon Zeff

Reklamlar

25/01/2009 - Posted by | - Yaşadığınız her günden hayata dair bir ders alın, ÇEŞİTLİ YAZILAR | ,

4 Yorum »

 1. Yazı bir harika..Ancak,”Eğer birileri sizi incitirse, aldatırsa ya da kalbinizi kırarsa, onları affedin, size, güveni ve kalbinizi kimlere açacağınıza dikkat etmenin önemini öğrettikleri için. ”
  sözüne katılmıyorum.Şöyle ki,kızdıklarımız ve affedemediklerimiz kişiler çoğunlukla bizim aynalarımızdır.bizde mevcut olan,başkalarına yaptığımız kötü şeyleri görmek adına,kötü olay ve durumları kendimize çekeriz..
  ya da eksikliklerimizdir.korkularımızdır.tıpkı bir mıknatıs gibi,eksiklerimizi düzelteceğimiz ya da korkularımızın neler oldugunu canlı canlı yaşayacağımız deneyimleri hayatımıza çeken bizleriz.bizler mıknatısısz.
  oysa ”kalbini kimlere açacağına dikkat etmek” cümlesinde,deneyimi yaşayanı kayırma durumu var.oysa,o kişiyi ve acılı deneyimi kendi hayatına çeken yine kendisi.ve dersini almaz ise,bir kez daha ”kalbimi kimlere açacağıma dikkat etmedim”diyecek..belki de defalarca…
  burada önemli olan kalbimizi kimlere açtığımız değil,bizim hayatımızın diğer alanlarında da ne kadar ”kalp açılacak”,ve ”güvenilir”bir birey oldugumuzdur diye düşünüyorum…

  Yorum tarafından serenay | 27/01/2009 | Cevapla

 2. yazarın yorumları gayet iyi ve düşünceleri çokmantıklı yaşadığımız her şey her an bir tecrübedir.Aslında yazarın dediği gibi bizi üzenlere bile teşekkür etmemiz gerekir birazda onlar sayesinde insanları tanıyoruz.teşekkür ederiz

  Yorum tarafından bircan | 09/05/2009 | Cevapla

 3. bizi üzenlere neden teşekkür etmeliyizki…hayata küstürdükleri insanlara karşı güvenimizi sarstıkları için mi*****????

  Yorum tarafından müzeyyen | 10/09/2009 | Cevapla

  • Çok güzel yazılmış,ne kadar doğru,ancak bizler ne denli ders alıyoruz, herkes kendi yaşadığı deneyimlerle yıne
   olgunlaşabiliyor.An yaşamak,kötüleri affetmek,iyi olmak,sonuçta herşey yine bireyin kendi hayat duruşu ve kendi yaşadığı tecrübelerle sabitleşiyor.

   Yorum tarafından sema düzyol | 19/07/2010 | Cevapla


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: